KÜNİB’TEN EĞİTİM İPEK YOLU

Ardahan Üniversitesi (ARÜ) Kafkasya Bölgesinde yapılan çalışmalarda önemli roller almayı sürdürüyor.

16-17 Ekim 2015 tarihleri arasında Nahçıvan’da Nahçıvan Üniversitesi tarafından düzenlenen konferansta Tarihi İpek Yolu ve Nahçıvan’ın İktisadi- Medeni Gelişmeleri Meseleleri anlatıldı. Nahçıvan Üniversitesi’nin ev sahipliğinde gerçekleşen konferansa ARÜ adına konferansa katılan ARÜ Rektör Yardımcı Prof. Dr. Orhan Söylemez, Tarihi İpek Yolu üzerinde ki eğitimin yeni ufukları ve Kafkasya Üniversiteler Birliği(KÜNİB) konularında konuşma yaptı.

Prof. Dr. Orhan Söylemez konuşmasına KÜNİB Başkanı ve ARÜ Rektörü Prof. Dr. Ramazan Korkmaz’ın selamını ileterek sözlerine başladı. Tarihi İpek Yolu ve Nahçıvan’ın İktisadi- Medeni Gelişmeleri Meseleleri konulu uluslararası konferansa katılmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Prof. Dr. Söylemez, “Coğrafi konum itibariyle Nahçıvan, tarihi İpek Yolu üzerinde önemli bir uğrak yeri durumdadır. 2 bin yıllık bir geçmişi olan İpek Yolu, sadece doğu ile batı arasında ipek, baharat, seramik ve değerli taşların taşındığı bir güzergâh olmakla kalmamıştır. Herkesin bildiği üzere bu malların yanında birbirinden tamamen farklı kültürler, inançlar, bilimsel veriler de doğudan batıya, batıdan doğuya akıp gitmiştir.” dedi. Günümüzde yapılan çalışmalarla İpek Yolu’nun Demir İpek Yolu, Hava İpek Yolu, Deniz İpek Yolu, Enerji Koridoru İpek Yolu isimleri ve projeleri ile yeniden canlandırılmayı amaçlandığını ifade eden Prof. Dr. Orhan Söylemez, kurdukları KÜNİB’in bu tarihi yol üzerinde Eğitim İpek Yolu oluşturacağını vurguladı.

İki gün boyunca devam eden konferansta bölge hakkında çalışma yapan akademisyenler yaptıkları çalışmaları anlatarak bölgenin yeniden canlanması için neler yapılabileceğini aktardılar.